Pes equinovarus

 
Pes equinovarus, ľudovo nazývané konská noha je deformita nohy, pri ktorej prevahou svalov na vnútornej strane chodidla dochádza k stočeniu nohy do kornútovitého postavenia a chodidlo našľapuje na vonkajšiu stranu.
 
Znaky ochorenia:
- Achillova šľacha je skrátená, vďaka tomu je päta vysoko a noha je spadnutá
- päta je sklonená do vnútra
- chrbát chodidla je vytočený do vonka
- prsty nohy smerujú do vnútra
 
Toto ochorenie sa môže vyskytovať ako vrodená deformita alebo ako sprievodné ochorenie na neurologickom, svalovom alebo kostnom podklade. Príčina vrodenej formy nie je známa. Chlapci sú 2x častejšie postihnutí ako dievčatá a postihnutie môže byť na jednej nohe alebo obojstranne.
 
Terapia konskej nohy závisí od stupňa náročnosti deformity a od veku pacienta.
 
Konzervatívna (neoperačná) liečba spočíva v postupnom sadrovaní postihnutej nohy a formovaní nohy do normálneho postavenia (technika Ponsetiho sadrovania).
Ponsetiho metóda korekcie ekvinovaróznej nohy si vyžaduje veľké terapeutické úsilie, nielen zo strany ošetrujúceho lekára, ale aj zo strany rodičov. Pri správne dodržanom postupe je však popísaná 80 až 90 percentná úspešnosť tohto postupu.
V prvom rade si rodičia musia uvedomiť, že ide o liečiteľnú a vyliečiteľnú vadu a nepodľahnúť panike. Skontaktovať sa s lekárom a dostať sa čo najrýchlejšie do rúk odborníkov. Dôležité je začať liečbu okamžite. Sadrujú sa deti hneď od narodenia. 
 
Ešte nevyvinuté mäkké kostičky zvyknú veľmi pekne reagovať na sadrovanie. Ďalšou výhodou je, že deti zvládajú sadrovanie a následné nosenie ortopedických dláh lepšie v novorodeneckom veku. Väčšinu dňa prespia, ľahšie si zvykajú na obmedzenie,ktoré je pre nich už samozrejmosť.
 
Väčšina detí bez pridružených zdravotných problémov absolvuje niekoľkomesačné sadrovanie. Následne dostanú topánky na tyči, v ktorých musia mať nožičky obuté väčšinu dňa. Pomaly sa doba ich nosenia skracuje na denný spánok, neskôr iba na nočný spánok. Ak rodičia poctivo dodržujú lekárske odporučenia, v 4 rokoch môžu túto ťažkú a nemotornú ortopedickú pomôcku odložiť.
 
Operačnou liečbou sa riešia ťažké, rezistentné deformity, ktoré sa nepodarilo vyliečiť sadrovaním. Taktiež sa robia operácie u starších pacientov alebo pri zanedbaných prípadoch, ktoré už nie je možné liečiť konzervatívne.