Pred návštevou maséra


Čo je dobré vedieť pred návštevou maséra?
Je niekoľko vecí, ktoré by mal človek poznať pred tým, než pôjde na masáž. Sú tu faktory, ktoré majú vplyv na účinok masáže a na jej výsledok. Rozhodne nie je dobré navštíviť maséra v prípade, že na človeka pôsobí alkohol a iné omamné látky, alebo ak ich užil krátko pred masážou.
 Sú tu aj ďalšie veci, ktorých by sme sa mali vyvarovať po masáži a pod. Na niektoré z týchto dôležitých vecí sa pozrieme teraz podrobnejšie.

 

  • Čo robiť PRED masážou:

1. Nepiť alkohol a neužívať žiadne iné omamné látky. Na lieky prosím dopredu upozornite maséra.
2. Minimálne 1 hodinu pred masážou nič nejedzte.

 Nechoďte na masáž, ak trpíte zápalovým ochorením, alebo aj nachladnutím. Pri masáži dochádza k silnému prekrveniu orgánov a začínajúca choroba sa potom môže výrazne urýchliť a môžu sa umocniť jej účinky.

 

  • Čo robiť PO masáži:

1. Dodržujte pitný režim, aby dochádzalo k vyplavovaniu toxínov z tela a tým k vyčisteniu organizmu.
2. Teplo sa obliecť, aby nedošlo k prechladnutiu uvoľnených svalov.

Relaxovať, nerobiť fyzicky náročné veci.

 
  • Ako často chodiť na masáž:

Čo sa týka frekvencie, neexistuje žiadny návod, ako často sa nechať masírovať, vždy ide o individuálnu záležitosť. Všeobecne platí len, že celkový pozitívny efekt prináša pravidelnosť. Ak raz týždenne, alebo raz mesačne závisí na celej rade faktorov. Preto by si mal každý z nás nájsť svoje optimálne riešenie, tak aby cítil, že mu daná frekvencia masáží plne vyhovuje po všetkých stránkach.


Chodiť na masáže sa odporúča z počiatku častejšie a potom min. 1x mesačne udržiavať interval, aby nedochádzalo k tuhnutiu svalov okolo chrbtice a neskôr ďalším komplikáciám.
 

  • Švédska klasická masáž

Švédska masáž patrí medzi najstaršie spôsoby vykonávania masáží. Pôsobením na mäkké časti tela prináša človeku hĺbkové uvoľnenie, odstraňuje únavu, preťaženosť, svalové kŕče, obnovuje pohyblivosť stuhnutých a bolestivých svalov. Pozitívne pôsobí proti stresu aj depresii a odbúrava napätie. Masáž prináša človeku celkové fyzické uvoľnenie a psychickú vyrovnanosť.
Klasická masáž je vykonávaná množstvom hmatov a má blahodárny vplyv aj pri chorobách pohybového aparátu, dlhodobej nehybnosti, vnútorných chorobách, poúrazových a pooperačných stavoch a tiež poruchách lymfatického systému.
Možno ju vykonať v dvoch variantách: pomaly, uvoľnujúco (relaxácia) alebo rýchlo, tonizujúco (detoxikácia).
 
Účinky masáže na ľudský organizmus:
1/ mechanické:
⦁ odlupovanie vrchných zrohovatených kožných buniek
⦁ prekrvenie
⦁ zlepšený metabolizmus buniek v masírovanej časti
⦁ zmena svalového napätia
⦁ výrazný vplyv na lymfatický systém
⦁ odplavovanie metabolitov a baktérií
 
2/ chemické:
⦁ uvoľnenie acetylcholínov (zlepšujú nervovosvalové napätie)
⦁ uvoľnenie histamínov (rozširujú cievy a prekrvujú)
⦁ uvoľnenie endorfínov (tlmia bolesť)
⦁ uvoľnenie encefalínov (euforická látka s vegetatívnym preladením)
⦁ uvoľnenie oxytocínov (hormón lásky)
 
3/ reflexné:
⦁ prostredníctvom reflexného oblúku a po energetických meridiánových dráhach posôbíme na vzdialenejšie orgány
⦁ zrelaxovaný vegetatívny nervový systém ako i všetky orgány
 
4/ celkové:
⦁ zvýšenie počtu červených a bielych krviniek
⦁ diuréza - vylučovanie toxínov a baktérií
⦁ acidobázická rovnováha
⦁ osmotický tlak
⦁ vegetatívne preladenie
⦁ celková relaxácia
⦁ odstránenie únavy
⦁ odstránenie alebo zmiernenie bolesti
⦁ regenerácia telesných síl
⦁ zvýšenie telesnej výkonnosti
⦁ zlepšenie psychickej a telesnej relaxácie
⦁ pestovanie krásy tela

 

  • Relaxačná masáž chodidiel

Klasická masáž je uvoľňujúca, revitalizujúca masáž, ktorá dodá okamžitú iskru a energiu potrebnú pre náročný deň. Je kombináciou tlaku, kĺzavých dlhých hmatov, hnietenia, tepania, ktorá sa využíva hlavne na prinavrátenie pôvodnej formy po športovom výkone, odstránenie bolestí v svaloch a kĺbových spojeniach a na celkové uvoľnenie organizmu.
 
Masáž vykonávam po pedikúre. Počas ošetrenia sa odstránia mŕtve bunky z povrchu kože, upravia sa nechty, dohladí šľapa a na takto upravené a ošetrené nohy masáž pôsobí uvoľňujúco a relaxačne.
 
Masáž prispôsobujem klentom na mieru, vždy podľa deformácií, poškodenia alebo dedičných ochorení. Čo sa týka klientov s varixami, diabetesom, srdcovo-cievnych ochorení, či tehotenstva masáž vykonávam len jemne, v prípade otvorených rán, bradavíc, nádorov, vredov a infekčných ochorení  ju nevykonávam vôbec.
 
 

  • Reflexná masáž chodidiel

Masážou reflexných bodov na chodidle vieme ovplyvniť jednotlivé orgány nášho tela. V prípade nesprávnej funkcie určitého orgánu sa veľakrát reflexnou masážou podarí nastoliť proces liečenia a obnovy. Po reflexnej masáži nastanú v našom tele detoxikačné procesy, ktoré môžme následne pozorovať aj dva dni po aplikácii.
 
 
Reflexná masáž chodidiel je jednou z najúčinnejších metód alternatívnej medicíny. Metóda reflexnej masáže chodidiel vychádza z poznatku, že všetky zakončenia ľudského tela vyúsťujú do reflexných plôšok, ktoré zodpovedajú príslušným orgánom alebo oblastiam tela. Reflexné plôšky celého tela sa nachádzajú na šľapách chodidiel, takže chodidlo predstavuje zmenšený obraz ľudského tela. Tlačením a trením bodov na chodidle je možné veľmi spoľahlivo nájsť problémové miesta na ľudskom tele, pretože reflexné body na šľapaji chodidla pri stlačení reagujú bolestivo a tak prezrádzajú postihnuté svaly, kĺby alebo vnútorné orgány.
 
Stimulovaním špecifických zón na chodidlách sa dostavuje pocit absolútneho uvoľnenia a úžasného osvieženia. Má vynikajúci blahodarný vplyv na celý organizmus. Vhodné je jej využitie pri akútnych bolestiach hlavy, migrénach, nevoľnosti, bolestiach žalúdka, žlčníka, na stimuláciu alebo utlmenie hormonálneho systému. Pri pocitoch únavy a malátnosti sa dostavuje okamžitý povzbudzujúci pocit.
 
 
Reflexná masáž sa nesmie robiť pri zápaloch a infekciách a je ideálnejšia po pedikúre, nakoľko je odstránený biologický odpad. V salóne ju možno previesť po základnej pedikúre, buď v rámci wellness, alebo samostatne po dezinfekcii chodidla a očistnom kúpeli.